wtorek, 11 lutego 2014

Dieta a problemy skórne psa

Przeglądając internet trafiłam na ciekawy artykuł. Całość cytowana ze strony: http://www.mojpies.com/

Dieta a problemy skórne psa

Zdrowie psa

Pies na diecie

Poznaj prawdę o przyczynach występowania alergii u psa. Czy da się uniknąć występowania uciążliwych zmian na skórze dzięki właściwej diecie?

Przyczyny występowania zmian na skórze psa mogą mieć różne pochodzenie. Zdarza się, że są one wynikiem zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych. Wówczas występujące na skórze psa zmiany są jedynie sygnałem organizmu, iż nie wszystko ze zdrowiem ulubieńca jest w porządku. Choroba objawia się problemami ze skórą i może być wywoływana także przez inne czynniki, wśród których można wymienić m.in. czynniki środowiskowe, pasożyty, a także błędy żywieniowe. Warto podkreślić, iż skóra jest największym organem w organizmie psa – stanowi ok. 25% masy ciała nowo narodzonego szczenięcia oraz ok. 12% masy ciała dorosłego psa – problemy alergiczne objawiające się pogorszeniem stanu skóry są najłatwiej zauważalne przez opiekunów zwierzęcia. Dlatego problemy skórne są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt właścicieli zwierząt u lekarza weterynarii, ponieważ niezbędne jest leczenie specjalistyczne, dotyczące źródła problemu.
Alergia pojawia się u psów zwykle w wieku od 1 roku do 3 lat. Powinniśmy być świadomi, że niektóre rasy są do niej bardziej predysponowane, zaliczamy do nich m.in.: West Highland White Teriery, golden retrievery, labrador retrievery, owczarki niemieckie, buldogi angielskie, boksery i shar-pei. Sama alergia może być sezonowa lub występować w ciągu całego roku.
Najbardziej widocznym objawem stanów alergicznych skóry jest świąd. Jest on bardzo przykry dla psa i opiekującej się nim osoby. Występuje często w okolicach uszu i pyska, okolicy pachowej i pachwinowej, stóp oraz dolnego odcinka pleców, okolicy nadogonowej. Świąd nie jest niebezpieczny i jest następstwem procesów zapalnych, uruchamianych przez układ odpornościowy organizmu psa w odpowiedzi na alergen. Jednak zlekceważony, nieodpowiednio kontrolowany może doprowadzić do poważnych komplikacji, które znacznie wydłużają proces leczenia czworonoga. Istotne jest zatem, aby ich nie bagatelizować zwłaszcza jeszcze w fazie wstępnej gdy się tylko pojawiają.
Przyczyną wywołującą świąd mogą być także obecne na zwierzęciu pasożyty (pchły, kleszcze, roztocza), zakażenia bakteryjne i grzybicze. Warto podkreślić, że jeżeli u psa została zdiagnozowana alergia, jest prawdopodobne, iż pozostanie ona już na całe życie. Na szczęście zarówno leczenie weterynaryjne, jak i właściwe postępowanie dietetyczne pozwoli przejąć pełną kontrolę nad chorobą. I tutaj zwykle właściciele zwierząt napotykają pewnego rodzaju dylemat, czy żywić psa jedzeniem przygotowywanym w warunkach domowych, co bywa jednak czasochłonne, kłopotliwe i nie zawsze kończy się sukcesem, czy przejść na karmienie specjalnymi karmami kierowanymi dla zwierząt z alergią pokarmową i skórną. Rozsądniejsze i wygodniejsze wydaje się stosowanie gotowych produktów. Tego rodzaju karmy ma do zaoferowania na przykład marka SavannaPet posiadająca szeroką gamę hipoalergicznego pożywienia dla psów klasy premium. Firma oferuje karmy, przysmaki, smakołyki i wypieki kierowane dla psów cierpiących na różnego podłoża alergie.
Produkty lecznicze powinny uwzględnić specyfikę choroby. Bardzo korzystnie na stan skóry wpływają: witamina A, witaminy z grupy B, kwasy Omega, wysokojakościowe białko oraz minerały takie jak potas czy selen. Wszystkie te właściwości posiadają produkty żywieniowe, które pozwolą znacznie wyeliminować objawy alergii, a pies odzyska świetne samopoczucie i piękny wygląd sierści. W przypadku, gdy pies cierpi już na uciążliwą alergię, pomocne są specjalne odpowiednio zbilansowane karmy lecznicze o właściwościach hipoalergicznych, zawierające przykładowo niskotłuszczowe mięso strusia. Dostępne są one w sklepach (także internetowych), wybranych sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych.

Jak nie spowodować u psa zaostrzenia objawów alergii?

Za zły stan naskórka i sierści zwierzęcia odpowiada niejednokrotnie niewłaściwy sposób jego żywienia. Dieta oparta jedynie na węglowodanach prostych, a z taką możemy mieć do czynienia przygotowując psu domowe posiłki, sprzyja namnażaniu się niechcianych bakterii i patogenów. Pupil cierpiący na wszelkiego typu alergie tzn. pokarmową, czy kontaktową wymaga żywienia wysokiej jakości karmą leczniczą - bywa, że w połączeniu z dodatkową suplementacją zaleconą lub skonsultowaną z lekarzem weterynarii, tak aby precyzyjnie dobrać wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Unikajmy przekarmiania go, w razie wątpliwości można się kierować przelicznikami zlecanej dawki stosownie do wagi psiaka, umieszczonymi na opakowaniach gotowych karm. Ruch, zabawa i bardzo rozsądna troska z naszej strony zapewni zwierzęciu długie lata życia w pełnym komforcie fizycznym i emocjonalnym. A to z kolei zaowocuje nie pojawianiem się widocznych objawów choroby, które są uciążliwe tak dla psa jak i opiekuna.


http://www.mojpies.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz