W tym poście chciałabym zamieścić kilka rad na temat pielęgnacji psów ras małych, długowłosych, takich jak np.Yorkshire terrier, Maltańczyk, Shih - tzu.
KĄPIEL
Myślę, że jednym z podstawowych błędów jest kąpanie psa, bez wcześniejszego wyczesania szaty. Pies, aby kąpiel była efektowna musi być rozczesany, inaczej piasek i inne zanieczyszczenia pozostające w kołtunkach dnia codziennego,nie wypłuczą się, szampon nie dotrze wszędzie i kąpiel będzie tylko połowiczna. Jeśli nasz milusiński posiada jakieś kołtuny, to niestety, ale woda ich nie rozpuści! Na dodatek stan włosów może się pogorszyć, gdyż kołtun + woda = filc. Kilkakrotne wykąpanie psa, bez wcześniejszego wyczesania może doprowadzić do tego iż nie zostanie nam już nic innego jak tylko zgolenie psa w salonie. Dotyczy to również spacerów w śniegu. Zimą musimy znaleźć więcej czasu na czesanie, gdyż w większości psy mają dłuższy włos, by było im cieplej jednak po spacerze przyczepiają się do niego śnieżne kulki. Jeśli pies ma kołtuny, to wynika z tego ten sam schemat: kołtun + śnieg = filc
Szampon. Pies musi być kąpany w szamponie dla psów. Nigdy dla ludzi. Pies i człowiek mają inne pH skóry. Poza tym szampony są odpowiednio komponowane. Na szacie psa osadza się wiele zanieczyszczeń, więc szampon musi być bardzo skuteczny, lecz nie agresywny, by nie uczulić delikatnej skóry. Większość psów źle toleruje wszelką chemię w kosmetykach. Może doprowadzić to do łupieżu, drapania i ogólnego podrażnienia skóry. Najlepiej szukać kosmetyku bez parabenów, alkoholi, sylikonów. Oczywiście takimi są kosmetyki firmy BOTANIQA (http://botaniqa.eu/) używane i dostępne w Salonie Cztery Łapy ;) Szampony dla psów mają również inne przeznaczenie pielęgnacyjne. Znajdziecie m.in. szampony i odżywki dla ras długowłosych ( na włosach powstaje film, który zabezpiecza przed uszkodzeniami i kołtunieniem), wysycające kolor szaty ( np.szata maltańczyka staje się jeszcze bielsza, zabezpiecza przed plamami z błota) , dla szczeniaków i alergików (delikatny, łagodzi podrażnienia) itp.
Kąpiemy psa następująco: 1 nałożenie szamponu - mycie wstępne- usuwa zanieczyszczenia, osady, kurz oblepiające włosy. Płukanie wodą. 2 nałożenie szamponu - mycie właściwe- produkt wnika we włosy i skórę myjąc je skutecznie. Płukanie. Nałożenie odżywki. Dajmy czas ok. 3 min. (lub w zależności od zaleceń na opakowaniu) na wniknięcie w włosy i skórę, by je odżywić. Płukanie. Jeśli nasz pies ma średniej długości lub długie włosy, pamiętajmy , aby nasze ruchy rozprowadzające kosmetyki nigdy nie były koliste, mierzwiące szatę - będziemy tym samym kołtunić psa. Najlepiej by zaczynać rozprowadzanie od nasady włosów delikatnie kierować dłonie w dól. Można również opuszkami palców wmasowywać produkty w poszczególne pasma. Pamiętajmy o dobrym wypłukaniu czystą wodą. Gdy na skórze zostaną resztki kosmetyków, będą podrażniać skórę, która stanie się sucha, pojawi się łupeż, pies zacznie się drapać i podrażnienia gotowe...
Suszenie. Najlepiej po kąpieli wysuszyć psa suszarką. Najlepiej od szczenięctwa przyzwyczajać psiaka do zabiegów z użyciem "ciężkiego" sprzętu. Zaznajomiony psiak nic, a nic nie boi się hałasu. Dobrze wysuszony pies może wkrótce po kąpieli wyjść na spacer. Nie musimy się w tym wypadku obawiać zapalenia uszu - tak,tak... dużą uwagę skupiamy na dokładnym wysuszeniu uszu. Suszymy włosy z górnej części ucha, a także z dołu, uważając by nie dmuchać powietrzem z suszarki do wnętrza małżowiny. Wysuszony suszarką pies nie suszy się sam ocierając o meble, dywany itp. i tym samym nie kołtuni się.
Jeśli pies tego wymaga, po raz kolejny rozczesujemy jego szatę po kąpieli i wysuszeniu.
Wiem, wiem... wychodzi na to, że musimy bardzo dużo czasu poświęcić na taką pielęgnację. Lecz jeśli przyzwyczaja się do zabiegów już od szczeniaka, pies bardzo lubi takie zabiegi - to taki czas tylko dla was dwojga ;) Poza tym musi być jakiś haczyk w tym, że nasz pies nie gubi sierści, jest hypoalergiczny i nie ma klasycznego "psiego zapachu" po deszczu, to takie coś za coś ;)
Zatem miłej kąpieli, niech to będzie dla Was czysta przyjemność;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz